Epidemia zakażeń bakteriami E.coli w Anglii: zmarły dwie osoby, w tym 11-letnie dziecko

Zakażenie toksynotwórczą bakterią Escherichia coli było prawdopodobnie przyczyną śmierci dwóch osób w Anglii. Szczepy STEC (Shiga Toxigenic E. coli) wytwarzają tzw. toksynę Shiga, powodującą silne bóle brzucha, gorączkę, wymioty i masywne biegunki. Liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii wynosi już 275 przypadków. Kilku producentów żywności wycofało kanapki, wrapy i sałatki sprzedawane w dużych supermarketach w obawie, że można je powiązać z wybuchem epidemii.

Do obydwu zgonów doszło w maju. Na podstawie informacji uzyskanych od personelu medycznego wynika, że zmarli, powiązani z zakażeniami STEC, mieli choroby współistniejące. Jedną ze zmarłych jest 11-letnia dziewczynka z regionu North-West. Poważnie zachorowała i trafiła do szpitala po zjedzeniu kanapki z sałatką i kurczakiem, kupionej w supermarkecie. Przez prawie trzy tygodnie dziecko było ona dializowane po tym, jak u chorej rozwinął się zespół hemolityczno-mocznicowy (haemolytic uraemic syndrome; HUS). HUS jest związany z zakażeniami STEC, może prowadzić do niewydolności nerek, a w konsekwencji do śmierci.

Epidemia zakażeń E. coli w Anglii: przyczyną sałata skażona bakteriami?

JAka jest skala epidemii zakażeń bakteriami E.coli? W Wielkiej Brytanii odnotowano kolejnych 19 przypadków zakażeń szczepami STEC, co oznacza, że łączna liczba wynosi już 275. W samej Anglii odnotowano 182 takie przypadki, w Szkocji 58, w Walii 31, zaś w Irlandii Północnej – 4. Na podstawie danych z 249 przypadków, przeanalizowanych przez UKHSA wynika, że 49% osób dotkniętych chorobą było hospitalizowanych. Oznacza to, że od początku epidemii do szpitala przyjęto co najmniej 122 osoby, wśród których byli pacjenci w wieku od 6 do 85 lat.

Kilku producentów żywności wycofało kanapki, wrapy i sałatki sprzedawane w dużych supermarketach i sieciach handlowych w obawie, że można je powiązać z wybuchem epidemii. Brytyjska Food Standards Agency (FSA) stwierdziła wcześniej, że prawdopodobnym źródłem epidemii jest sałata użyta w produktach spożywczych.

Toksynotwórcze szczepy Escherichia coli

Escherichia coli są zróżnicowaną grupą bakterii, należących do rzędu Enterobacterales, bytujących powszechnie w jelitach ludzi i zwierząt. Zazwyczaj są one nieszkodliwe, a nawet stanowią niezbędny element mikrobiomu jelitowgo. Jednak niektóre szczepy – takie właśnie jak STEC – wytwarzają toksyny, które mogą powodować poważne choroby u ludzi.

Objawy i przebieg zakażenia szczepami STEC

  • U osób zakażonych szczepami STEC może rozwinąć się silna biegunka, która w około 50% przypadków przyjmuje postać krwawą.
  • Innymi objawami zakażenia są skurcze żołądka i jelit oraz wysoka gorączka.
  • W niepowikłanych przypadkach objawy mogą utrzymywać się do dwóch tygodni.
  • U niektórych pacjentów, głównie wśród dzieci, może rozwinąć się zespół hemolityczno-mocznicowy, który jest poważnym stanem zagrażającym życiu i prowadzącym do niewydolności nerek.
  • Z kolei, u niewielkiego odsetka dorosłych może rozwinąć się stan zwany zakrzepową plamicą małopłytkową (thrombotic thrombocytopenic purpura; TTP).

Jak może dojść do zakażenia szczepami STEC?

Szczepy STEC często przenoszą się poprzez spożywanie skażonej żywności. Mogą również rozprzestrzeniać się poprzez bliski kontakt z zakażonymi osobami, a także bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem lub miejscem jego bytowania. Wynika to z faktu, iż naturalnym rezerwuarem szczepów STEC są przeżuwacze, przede wszystkim bydło, owce i kozy. W Polsce w ostatnich latach w wyniku działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej szczepy Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC) wykryto w kliku badanych próbkach produktów mięsnych, przede wszystkim tatara wołowego.

Tomasz Dzieciątkowski

https://www.gov.uk/government/publications/shiga-toxin-producing-e-coli-outbreak-o145-may-to-june-2024/investigation-into-an-outbreak-of-shiga-toxin-producing-e-coli-stec-o145-in-great-britain-may-to-june-2024

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl