Czy wzrost może się zmniejszyć? Jak najbardziej – utrata wzrostu z wiekiem to naturalna część procesu starzenia. Zbyt szybka i zaawansowana utrata wzrostu może jednak oznaczać chorobę. Mowa tu osteoporozie.
Czy wzrost może się zmniejszyć? Tak – proces zaczyna się po 40 roku życia
Utrata wzrostu z wiekiem to naturalny proces. Zaczyna się już po 40 roku życia, gdy kręgi kręgosłupa zaczyna się do siebie zbliżać. Szacuje się, że co dekadę tracimy ok. 1 cm. Utratę wzrostu może jednak przyspieszyć choroba.
Osteoporoza to choroba układu kostnego, nazywana również cichym złodziejem kości. Dlaczego? Ponieważ w przebiegu osteoporozy zmniejsza się gęstość mineralna kości, co prowadzi do tzw. złamań niskoenergetycznych. Są to złamania, do których dochodzi w efekcie niewielkiego urazu lub oddziaływania siły jaka normalnie nie uszkadza zdrowej kości. Najczęściej w przebiegu osteoporozy dochodzi do złamań kości szyjki udowej, przedramienia, żeber i kręgów kręgosłupa. Efektem złamań kompresyjnych kręgów kręgosłupa będzie właśnie obniżenie wzrostu, garbienie się i ból. To właśnie dlatego warto, nawet w dorosłym wieku i jesieni życia, regularnie mierzyć swój wzrost. Nie powinniśmy też bagatelizować bólu kręgosłupa, który może świadczyć o złamaniach osteoporotycznych.
– Zdecydowanie powinniśmy się mierzyć i nie zapominać o regularnym pomiarze wzrostu. W końcu większość z nas regularnie się waży. Można więc tez do tego dołączyć pomiar wzrostu. Jeśli pomiar wykaże ubytek wzrostu wynoszący 2 lub 3 cm, koniecznie powinniśmy zgłosić się do poradni leczenia osteoporozy. Już 2 cm to sygnał do niepokoju- mówi dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalistka reumatologii.
Szacuje się, że na osteoporozę choruje w Polsce nawet 2 miliony osób.
Na osteoporozę chorują głównie kobiety
Jak dodaje ekspertka, jeśli pacjent się nie mierzy, nierzadko główny objawem osteoporozy będzie właśnie ból pleców.
– W takich wypadkach pacjenci w pierwszej kolejności trafiają często do ortopedów, który wykonuje badanie obrazowe. Zwykle jest to RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Dopiero badania obrazowe uwidaczniają złamanie osteoporotyczne – mówi dr Agata Skwarek-Szewczyk
W jakich sytuacjach może dojść do złamania osteoporotycznego? Niestety, może do nich dojść samoistnie lub pod wpływem siły, która nie powinna uszkodzić zdrowej kości, czyli np. podczas aktywności fizycznej lub błahego upadku.
– Wystąpienie takiego złamania świadczy już o zaawansowanej osteoporozie. Przykładowo, starsze panie nierzadko delikatnie potkną się o chodniczek w domu i już taki drobny z pozoru uraz wystarczy, by doszło do bardzo groźnego dla seniorów złamania szyjki kości udowej. To dlatego osteoporoza jest chorobą niezwykle groźną. Złamanie szyjki kości udowej w starszym wieku w większości przypadków skutkuje unieruchomieniem pacjenta, a wtedy zwykle dochodzi do rozwoju kolejnych powikłań, takich jak np. zapalenie płuc lub zatorowość płucna – zwraca uwagę ekspertka.
Większość chorych na osteoporozę stanowią kobietą. Płeć piękna jest w grupie ryzyka z powodu zmian jakie wraz z wiekiem zachodzą w naszej gospodarce hormonalnej. To dlatego najbardziej zagrożone rozwojem osteoporozy są kobiet w okresie menopauzy.
– Nawet jeśli nie ma innych przesłanek, które mogą świadczyć osteoporozie, kobieta wchodząc w okres menopauzy, powinna pomyśleć o wizycie w poradni leczenia osteoporozy – podkreśla ekspertka.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
Aparat ortodontyczny dla dorosłych można nosić w wieku nawet 70 lat [WIDEO]