Randkujesz lub jesteś w relacji z kimś, kto często odwołuje spotkania w ostatniej chwili? Niechętnie dzieli się tym, jak wygląda jego codzienne życie i zdarza mu się snuć wspólne plany, których jeszcze nigdy nie zrealizował? Uważaj, to brzmi jak breadcrumbing, czyli pewien rodzaj manipulacji. Jak go rozpoznawać się i nie paść jego ofiarą?
- Wysyła ci czułe i zalotne smsy, lajkuje twoje zdjęcia i przesyła specjalne skomponowane dla ciebie playlisty, a potem… znika? To może być breadcrumbing.
- Kto jest bardziej podatny na takie zachowanie? Przede wszystkim osoby z niskim poczuciem własnej wartości.
- Badania sugerują, że ludzie, którzy padli ofiarą breadcrumbingu, czują się bardziej samotni, bezradni i mniej zadowoleni z życia.
Breadcrumbing – na czym polega ten rodzaj manipulacji?
Breadcrumbing w języku angielskim oznacza dosłownie okruszki chleba. Słowem tym zaczęto jednak określać pewien rodzaj zachowania jaki może się pojawić w romantycznej relacji. Polega ono na, trzymając się kulinarnej metafory, na ofiarowywaniu komuś – a raczej rzucaniu – okruchów uwagi i uczucia. Osoba, która uprawia breadcrumbing, świadomie lub nie, będzie zachowywała się w taki sposób, by z jednej stronie nie zaangażować się w związek, ale nadal podtrzymywać zainteresowanie i gotowość do zaangażowania drugiej strony.
Jakie konkretnie zachowania możemy określić jako breadcrumbing? Część z nich może dotyczy social mediów. Możesz podejrzewać, że padasz ofiarą breadcrumbingu, jeśli osoba, z którą randkujesz lub flirtujesz nie odpisuje na twoje wiadomości regularnie i nigdy nie może znaleźć chwili na spotkanie w realu. Znajduje jednak czas, by cały czas lajkować twoje zdjęcia lub komentować je w sposób, który trudno uznać za coś innego niż flirt. Osoba stosująca breadcrumbing często snuje wielkie plany na cudowne randki i wspólne wyjazdy… niestety trudno się z nią umówić, ponieważ ciągle cię zbywa. Kolejnym zachowaniem charakterystycznym dla breadcrumbingu będzie dozowanie informacji o swoim życiu. Ktoś niechętnie o sobie opowiada i zwleka z przedstawieniem cię znajomym oraz spotkaniami? Uważaj, to może być sygnał alarmowy.
Breadcrumbing nie zawsze jest intencjonalny
Oczywiście, breadcrumbing może być intencjonalną taktyką i formą manipulacji stosowaną zupełnie świadomie. Może być też jednak spowodowane obawą przed zaangażowaniem się i trudnościami z zaufaniem drugiej osobie.
– Osoby stosujące breadcrumbing świadomie, mogą to robić w celu zwrócenia na siebie uwagi, potwierdzenia własnej atrakcyjności i zdobycia kontroli nad drugą osobą. Powodem ich zachowania może być też chęć zapewnienia sobie przyjemnych aspektów związku, takich jak flirt bez konieczności prawdziwego zaangażowania. Stosując breadcrumbing, trzymamy drugą osobę w odwodzie, powstrzymując ją przed poszukaniem stabilnego i kochającego partnera gdzie indziej – mówi dr Monica Vermani psycholog kliniczny.
Jeśli więc padasz ofiarą breadcrumbingu, możesz otrzymywać SMS-y, dostawać wiersze i specjalnie ułożone dla ciebie playlisty. Manipulator będzie cię co jakiś czas zaczepiał online. Ale co z tego – gdy zaproponujesz spotkanie, przestanie się odzywać. Gdy stawiasz sprawę jasno i mówisz, że nie pozwolisz się tak traktować, następuje zwykle wybuch czułości i zainteresowania – ponownie jednak jak wcześniej, trwa krótko.
Z pozoru brzmi to jak niewinne zachowanie, ale może mieć istotne konsekwencje dla emocjonalnego dobrostanu. Co więcej, breadcrumbing może się pojawić na każdym etapie związku.
Jak nie paść ofiarą breadcrumbingu?
Badania sugerują, że ludzie, którzy padli ofiarą breadcrumbingu, czują się bardziej samotni, bezradni i mniej zadowoleni z życia. Mogą zastanawiać się, co zrobiły „źle”, szukać winy w sobie i zrezygnować z poszukiwania satysfakcjonującej relacji. Na breadcrumbing zwykle bardziej podatne są osoby o niskim poczuciu własnej wartości.
Jak poradzić sobie z breadcrumbingiem? Podstawą będzie szczera rozmowa. Powiedz drugiej osobie szczerze, co nie odpowiada ci w tym jak cię traktuje i daj jej czas na zmianę zachowania. Jeśli jednak taka zmiana nie nastąpi, rozważ wycofanie się z takiej relacji. To trudne, ale długofalowo może być dobre dla twojego psychicznego dobrostanu.
Spróbuj zidentyfikować przyczynę, która sprawia, że akceptujesz takie traktowanie. Może to być pierwszy krok w kierunku budowania poczucia własnej wartości.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
Źródło:
What is toxic ‘breadcrumbing’? Experts share signs and how to address it