Zapraszamy na XV Konferencję Naukowo-Szkoleniową Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego pt. “Otępienie w Praktyce Klinicznej”. Wydarzenieodbędzie się w terminie 7-8 czerwca 2024 roku w Warszawie. W 6 sesjach tematycznych najlepsi eksperci w dziedzinie otępień omówią praktyczne aspekty rozpoznawania i leczenia chorób otępiennych.
Podczas konferencji zostaną przedstawione informacje, które mogą być najbardziej przydatne w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu choroby Alzheimera i innych typów zaburzeń otępiennych.
„W tym roku udało się zaprosić dwudziestu czterech znakomitych ekspertów. Obiecujemy, że będzie ciekawie” – zapowiada prof. dr hab. n. med. Tomasz Gabryelewicz, przewodniczący Komitetu Organizacji Konferencji.
Konferencja odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Link do wydarzenia oraz rejestracji: https://konferencje.90c.pl/pta/
Konferencja „Otępienie w praktyce klinicznej”: gdzie i kiedy się odbędzie?
Konferencja odbędzie się 7 i 8 czerwca w hotelu Sound Garden, przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.
Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie: cel, działania
Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie wspiera rozwój profilaktyki i leczenia chorób mózgu, prowadzących do otępienia, a szczególnie choroby Alzheimera. Celem Towarzystwa jest także promocja zdrowia w tym zakresie wśród społeczeństwa, a także wśród lekarzy i decydentów kreujących ochrony zdrowia w Polsce.
Otępienie: narastający problem
Otępienie ( z jeż. ang. dementia) nie jest chorobą, ale zespołem objawów, obejmujących zaburzenia funkcji poznawczych. Osoba dotknięta otępieniem może doświadczać zaburzeń zachowania, zaburzeń psychotycznych i zaburzeń nastroju.
Do funkcji poznawczych zalicza się: pamięć, myślenie, spostrzeganie, funkcje językowe, funkcje wzrokowo-przestrzenne oraz wykonawcze. Najkrócej otępienie można zdefiniować jako obniżenie sprawności intelektualnej, wywołane organiczną chorobą mózgu. Przyczyn otępienia może być bardzo wiele. To np. choroby organiczne lub inne patologiczne stany w mózgu. W podeszłym wieku najczęstszą przyczyną otępienia jest choroba Alzheimera.
Jak informuje na swojej stronie Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie, otępienie jest jednym z głównych powodów niepełnosprawności i śmiertelności osób w jesieni życia. Wzrost liczby osób w podeszłym wieku wiąże się z postępującym rozpowszechnieniem chorób, których skutkiem jest otępienie. Światowa populacja osób po 65 roku życia przekroczyła 600 mln, a w roku 2040 liczba chorych z otępieniem może sięgnąć 80 mln. Choroba Alzheimera występuje u 5–7% osób po 65. r.ż, a jej rozpowszechnienie podwaja się od 65. r.ż. co 5 lat. Starzenie społeczeństwa dotyczy również Polski, a liczbę chorych z chorobą Alzheimera w naszym kraju można oszacować na ok. 400 tys.