Chodzenie boso wcale nie takie zdrowe. Przeczytaj i szybko włóż buty

Coraz więcej osób zgłasza się do podiatrów z bólem stóp. Jak się okazuje, jego przyczyną może być tryb naszej pracy oraz to, co zakładamy na stopy podczas pracy. Chodzenie boso może nie być tak zdrowe jak myślałeś – szczególnie jeśli pracujesz zdalnie i w ciągu dnia cały czas chodzisz bez butów.

  • Chodzenie na boso jest zdrowe, ale wiele zależy od podłoża po którym spacerujemy bez butów.
  • Spędzamy długie godziny, chodząc na bosaka, szczególnie gdy pracujemy zdalnie. Może to powodować problemy zdrowotne, szczególnie jeśli nie mamy w domu miękkich dywanów, a np. twarde, drewniane podłogi.
  • Część osób pracujących zdalnie, by zwiększyć swoją efektywność i odciążyć kręgosłup, pracuje przy biurkach do pracy na stojąco. Niestety, wielu zapomina o założeniu butów, a to poważny błąd.

Czy chodzenie boso jest zdrowe? Nie zawsze

Przez lata czytaliśmy i słyszeliśmy o zdrowotnych zaletach chodzenia boso. Zrzucenie butów miało wzmacniać układ odpornościowy i pomagać w walce z różnymi dolegliwościami, takimi jak bóle głowy i układu ruchu. Jak się jednak okazuje, co za dużo to niezdrowo. Po pandemii coraz więcej osób pracuje w jakiejś części zdalnie. Wielu z nich chodzi po domu na bosaka – i zaczyna skarżyć się na bóle stóp. Co jest ich przyczyną?

W wielu kulturach, m.in. w polskiej, oczekuje się od domowników, że po powrocie do domu zmienią buty na domowe kapcie lub zupełnie zrezygnują z obuwia. Inni decydują się na to motywowani obawą przed groźnymi patogenami, które mogą przynieść z zewnątrz na podeszwach butów. Jak mówi, podiatra dr Priya Parthasarathy z Foot and Ankle Specialists of Mid-Atlantic w Silver Spring, nie doceniamy jednak wpływu na jak ilość czasu spędzanego na bosaka oddziałuje na nasze stopy i zdrowia. A jest ona niemała, szczególnie w przypadku osób pracujących zdalnie.

– Spędzając czas w domu i chodząc na bosaka, wykonujemy wiele czynności. Idziemy do kuchni lub łazienki, chodzimy po domu przygotowując posiłek lub wykonując codzienne obowiązki. Spędzamy w ten sposób godziny. Może to powodować problemy, szczególnie jeśli nie mamy w domu miękkich dywanów, a np. twarde, drewniane podłogi. W takich wypadkach cały nacisk jaki oddziałuje na stopę podczas chodzenia przyjmuje w całości podbicie, które nie jest przez nic chronione. Gdy chodzimy bez butów, nic nie amortyzuje nacisku na stopy – mówi dr Priya Parthasarathy.

Efekt kumuluje się przez tygodnie i miesiące, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest metatarsalgia Mortona związana z przewlekłym stanem zapalnym w obrębie stopy. Objawia się przede wszystkim bólem między palcami u stóp i uczuciem nadepnięcia na kamyk.

– Dolegliwości bólowe mogą zacząć być odczuwalne w coraz wyższych partiach, czyli kolanach, biodrach i dolnym odcinku kręgosłupa. Inne dolegliwości na jakie często skarżą się moi pacjenci to ból na łuku poprzecznym stopy oraz ból i uczucie sztywności w okolicach ścięgna Achillesa. Musimy pamiętać, że nikt z nas nie jest stworzony do tego, by długo chodzić boso po twardych powierzchniach. To coś całkiem innego, niż spacerowanie na bosaka po miękkiej trawie – zauważa dr Priya Parthasarathy.

Biurka do pracy stojącej mają nie tylko zalety

Twarde powierzchnie to nie jedyne zagrożenie dla bosych stóp. Czy zdarzyło ci się nadepnąć na klocek zostawiony gdzieś w salonie przez dziecko? Uderzyłeś kiedyś małym palcem o kant koni od stołu? Jeśli tak, wiesz z jakim bólem się to wiąże. Co więcej, dla niektórych może mieć poważne zdrowotne konsekwencje. Przykładowo, osoby chorujące na cukrzycę mają skłonność do powstawania trudno gojących się ran, powinny więc wyjątkowo dbać o stopy, by ustrzec się przed rozwojem groźnego powikłania, jakim jest stopa cukrzycowa.

Część osób pracujących zdalnie, by zwiększyć swoją efektywność i odciążyć kręgosłup, pracuje przy biurkach do pracy na stojąco. Niestety, wielu zapomina o założeniu butów, a to poważny błąd.

– Gdy spędzamy w takiej pozycji wiele godzin, nasze stopy bardzo szybko się męczą. W dłuższej perspektywie czasowej może to prowadzić do rozwoju np. zapalenie rozcięgna podeszwowego – mówi ekspertka.

Jak więc powinniśmy chronić nasze stopy? Po pierwsze załóżmy wygodne buty, np. sportowe. Nie zaszkodzi zainwestowanie tzw. przeciwzmęczeniowa mata pod stopy.

Ci z nas, którzy nie pracują przy biurku, ale np. z kanapy lub fotela, powinni przywiązywać większą uwagę do pozycji w jakiej siedzą. Zdecydowanie niezdrowe dla stóp i kręgosłupa jest siedzenie z jedną nogą i stopą podwiniętą pod pośladek. Taka pozycja, szczególnie jeśli siedzimy w niej przez kilka godzin codziennie, poważnie nadwyręża ścięgna. A więc – pracujesz zdalnie? Uważaj nie tylko na kręgosłup, ale i na stopy. Boso spaceruj wyłącznie po miękkiej trawie.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Piknikowe przysmaki: sztuka zdrowego odpoczynku na świeżym powietrzu

Źródło: https://time.com/6917608/should-i-wear-shoes-in-the-house

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl