Co suplementować w ciąży? Są nowe zasady suplementacji kwasu foliowego

Planujesz ciążę? Minimum 12 tygodni przed rozpoczęciem starań zacznij suplementować aktywny kwas foliowy. Co suplementować w ciąży? Sprawdź jakie są nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Co suplementować w ciąży? Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opublikowało zalecenia

Regularna aktywność fizyczna, prozdrowotna dieta i właściwie dobrana suplementacja to podstawy prawidłowego przygotowania do ciąży oraz dobrego zdrowia przyszłych mam. W mediach i internecie pojawia się wiele różnych zaleceń dotyczących tego, co suplementować w ciąży oraz w okresie prekoncepcyjnym, czyli przed zajściem w ciążę. Najlepiej jednak zaufać ekspertom.

7 marca Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opublikowało najnowsze zalecenia aktywnych folianów, choliny i witamin B6 i B12 w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu. Szczególnie istotna w okresie prekoncepcyjnym i w ciąży jest suplementacja folianów, ponieważ prawidłowo prowadzona zapobiega wadom cewy nerwowej płodu. Co do samej potrzeby suplementacji folianów w ciąży nikt wątpliwości nie ma. Kontrowersje towarzyszą jednak dyskusji jaka jest najlepsza forma suplementacji folianów. Kwas foliowy może występować w dwóch postaciach: aktywnej i nieaktywnej. Jego aktywna postać to kwas foliowy metylowany w postaci MTHF, znany też jako metafolina.

„Przez ponad 30 lat kwas foliowy był preferowaną formą folianów w suplementach i lekach, ale od momentu syntezy jego aktywnej formy coraz więcej dowodów medycznych wskazuje na przewagę zastosowana naturalnie występującej formy folianów. Ostatnie lata przynoszą również dyskusje na temat ryzyka skutków ubocznych suplementacji kwasu foliowego (…). W celu usprawnienia przebiegu szlaku folianów niezbędna jest nie tylko podaż właściwej formy witaminy B9, ale również podaż substancji, które aktywnie wspierają procesy tego szlaku, cholina oraz witamin B6 i B12” – czytamy w stanowisku Towarzystwa.

Aktywną postać kwasu foliowego należy przyjmować co najmniej 3 miesięce przed planowaną ciążą. Co więcej, należy kontynuować suplementację przez całą ciążę i okres karmienia piersią. Aktywny kwas foliowy w okresie starań powinni stosować także mężczyźni.

Co suplementować w czasie ciąży i w okresie prekoncepcyjnym?

  • W okresie przed zajściem w ciążę zaleca się suplementację 400 µg 5-MTHF oraz 400 µg kwasu foliowego na dzień.
  • Kobiety w ciąży oraz podczas karmienia piersią powinny stosować suplementację 800 µg 5-MTHF na dzień.
  • W suplementacji kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w czasie karmienia piersią można również stosować preparaty zawierające w swoim składzie zarówno aktywny kwas foliowy, jak i syntetyczny kwas foliowy.
  • Kobiety przygotowujące się do ciąży powinny stosować suplementację folianami co najmniej 12 tygodni przed planowanym rozpoczęcie staranie o dziecko.
  • U kobiet z BMI >30 kg/m2 po oznaczeniu poziomu folianów poniżej 28 nmol/l zaleca się suplementację 5 mg na dobę folianów w połączeniu z mioinozytolem (1000 mg) maksymalnie do 12 tygodnia ciąży.
  • U kobiet, które urodziły wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej zaleca się suplementację 5 mg na dzień folianów.
  • Rutynowe oznaczanie polimorfizmów genu MTHFR u kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych nie jest uzasadnione.
  • Nosicielstwo wariantów zmutowanych genu MTHFR nie jest wskazaniem do stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej.
  • Należy pamiętać, że w przypadku kwasu foliowego górny bezpieczny poziom dziennego spożycia wynosi 1 mg na dzień.

Więcej artykułów:

Pacjenci apelują o szerszy katalog badań przesiewowych noworodków

Oprac. Elżbieta Trawińska

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl