Autorzy

Lista w porządku alfabetycznym

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski

Biogram

Doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wykładowca Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie. Autor ponad 100 prac indeksowanych w Web of Science, poświęconych przede wszystkim problematyce zakażeń wirusowych oraz diagnostyce molekularnej, współautor podręczników m.in.: „Mikrobiologia lekarska” (2014), „Choroby wirusowe w praktyce klinicznej” (2017), „Zapobieganie i leczenie zakażeń szpitalnych w onkologii” (2018) czy monografii „Koronawirus SARS-CoV-2 – zagrożenie dla współczesnego świata” (2020) i „Bezpieczeństwo personelu medycznego w dobie COVID-19 według zasad EBM” (2021). Dla „Długo i szczęśliwie” pisze felietony kulinarne oraz przybliża Czytelnikom świat wirusów.

Wybrane artykuły:

Kapsaicyna – nie tylko dla smaku

Helicobacter pylori: zakażenie, konsekwencje i leczenie

Flirt: nowe warianty SARS-CoV-2

prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, FESC

Biogram

Profesor medycyny, kardiolog, internista, hipertensjolog, farmakolog kliniczny; znany wykładowca i nauczyciel akademicki; prywatnie – koneser sztuki, muzyki, enologii (nauki o winie) oraz podróżowania; do chwili obecnej odwiedził 94 kraje świata.

Wybrane artykuły:

Albańskie wina: mało znane, choć wyjątkowe

Paracetamolem łatwo się zatruć. Nie wolno przyjmować go „dla zabawy”

Smog groźny nie tylko dla płuc

Dr hab. n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol

Biogram

Jest kardiolożką, związaną z I Katedrą i Kliniką Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka licznych artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach w Polsce i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. Medwoman 2022, Supertalenty w Medycynie. Na łamach „Długo i szczęśliwie” rozwiewa mity związane z ciążą i dostarcza przyszłym mamom rzetelnej wiedzy w cyklu „Ciąża oparta na faktach”. Oczekuje narodzin pierwszego dziecka.

Wybrane artykuły:

Ciąża oparta na faktach. Dodatni test ciążowy: i co dalej?

Pięć produktów, które kardiolog ma w lodówce

Ćwieczenia w ciąży. Czy warto „ćwiczyć za dwoje”, czyli o aktywności fizycznej w ciąży

Dr Anna Golke

Biogram

Mikrobiolog, wirusolog, wykładowca akademicki. Adiunkt w Katedrze Nauk Przedklinicznych, Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Zawodowo, eksploratorka poplątanych ścieżek wrodzonej odpowiedzi immunologicznej na zakażenia bakteryjne i wirusowe. „Miłośniczka” chorób odzwierzęcych. Prywatnie, dumna kocia mama, zakochana od lat w fantastyce i malarstwie.

Wybrane artykuły:

Ptasia grypa już nie jest tylko ptasia – wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (A/H5N1) u bydła

Dobroczynny wpływ zwierząt na nasze zdrowie

Ptasia grypa w mleku? Nowe fakty na temat wysoce zjadliwej ptasiej grypy (A/H5N1) u bydła

Mgr Adrianna Iwan

Biogram

Mikrobiolog, technik weterynarii, zoopsycholog. Studentka medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autorka tekstów w czasopismach branżowych: Weterynaria w Praktyce, Zoobranża, Pies Rasowy, Pupil. Prywatnie kociara, pasjonatka fotografii i muzyki.

Wybrane artykuły:

 

Kannabidiol u zwierząt: potencjalne korzyści zdrowotne

Brzydki zapach z pyska u pupila: czy stan jamy ustnej może wpływać na zdrowie zwierzęcia?

Ewa Kurzyńska

Biogram

Redaktor naczelna portalu www.szczesliwie.pl Współpracuje z telewizją NEWS24, gdzie prowadzi program Mednews24.

Dziennikarka zajmująca się od wielu lat tematyką zdrowia i medycyny. Autorka e-booków „Wywiad Lekarski”. Laureatka konkursów dla dziennikarzy medycznych: „Zdrowe Pióro”, „Kryształowe Pióro”, „Dziennikarz Medyczny Roku”. Uhonorowana nagrodą Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Projekt „Długo i szczęśliwie”, którego jest liderką, został wyróżniony w prestiżowym konkursie Liderzy Medycyny 2023: Sukces Roku w Ochronie Zdrowia.

Wybrane artykuły:

Przeszczep serca u dziecka. 13-letni Michał ma za sobą już dwa

Tabletka „dzień po”: stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące antykoncepcji awaryjnej

Szczepionka przeciwko boreliozie coraz bliżej. Testują ją ochotnicy

Prof. Łukasz Małek

Biogram

Kardiolog, kardiolog sportowy

Doświadczenie zawodowe zdobywał w wiodących warszawskich ośrodkach kardiologicznych: I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie ukończył staż podyplomowy oraz w Klinice Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, gdzie ukończył rezydenturę z kardiologii. Specjalizację z kardiologii uzyskał w 2013 r., doktorat w 2009 r., habilitację w 2014, tytuł profesora w 2021 r.

Odbył praktyki w szpitalu Centre Hospitalier d’Auch we Francji oraz w Ospedale Silvestrini w Perugii we Włoszech. Uczestniczył w licznych kursach szkoleniowych z zakresu kardiologii i kardiologii sportowej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Specjalista rezonansu magnetycznego serca. Pierwszy w Polsce absolwent (z wyróżnieniem) studiów magisterskich (MSc) z kardiologii sportowej na St George’s University of London.

Aktualnie profesor w Katedrze Pielęgniarstwa na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz konsultant w Poradni Kardiologii Sportowej przy Centrum Kardiologii Klinicznej PIM MSWiA w Warszawie. Poradnia jest miejscem dedykowanym kompleksowej diagnostyce i leczeniu osób aktywnych fizycznie z rozpoznanymi lub podejrzewanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Konsultuje i wykonuje badania kardiologiczne także m.in. w Sportslab i Enel-Sport w Warszawie.

Autor i współautor ponad 150 artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach medycznych i licznych rozdziałów w książkach dotyczących kardiologii i kardiologii sportowej.

Redaktor lub współredaktor książek „Kardiologia sportowa dla lekarzy rodzinnych” Medical Tribune Polska 2022, „Atlas EKG sportowców” Medical Tribune Polska 2023, „Nagły zgon sercowy w sporcie. Jak mu zapobiec?” PZWL 2023.

Hobbystycznie biegacz amator, także w wersji ultra. Ukończył m.in. Transgrancanaria 125 km, Bieg Granią Tatr 72 km, Bieg 7 Dolin 64 km, Zimowy Ultramaraton Karkonoski 53 km i kilka maratonów ulicznych.

Popularyzator aktywności fizycznej w magazynach sportowych, radiu i telewizji:
www.kardiologsportowy.pl
Facebook: Kardiolog sportowy – Prof. Łukasz Małek
Instagram: kardiolog_sportowy

Wybrane artykuły:

Po co ten zgiełk, czyli jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla długowieczności?

Blaski i cienie zegarków sportowych. Co warto wiedzieć?

Zrób sobie wolne, czyli jak dobrze wykorzystać wypoczynek od pracy

Dr Barbara Piekło

Biogram

Doktor Żywienia Człowieka, wykładowca akademicki, dietetyk kliniczny pracujący od 11 lat na oddziałach w Szpitalach, Psychodietetyk, Promotorka Karmienia Piersią.

W swojej codziennej pracy zaprasza swoich pacjentów do fascynującego świata, w którym zdrowy styl życia i psychologia żywienia odgrywają ważną rolę.

Od wielu lat pracuje z pełnym zaangażowaniem, pomagając kobietom w ciąży, w okresie laktacji oraz maluchom do trzeciego roku życia. Organizuję wydarzenia i warsztaty, podczas których stara się wspierać Mamy w trosce o zdrowe i rozważne odżywianie w tych ważnych momentach życia. Szkoli specjalistów korzystając z wieloletniego doświadczenia pracy w warunkach szpitalnych oraz na uczelni, propaguje najnowszą wiedzę i aktualne doniesienia naukowe. Ponadto, w swoim doświadczeniu zawodowym miała również możliwość poznawania jakości i składu odżywczego mleka kobiecego oraz jego wpływ na zdrowie wcześniaków na oddziale OITN, jako Koordynator Banku Mleka. Współautorka poradnika „Mleczna Droga”, „Mleko Mamy ma Moc” i „Kuchenne opowieści – Żywienie w okresie karmienia piersią”.

Jednak jej praca to nie tylko aspekty ciążowe i okołoporodowe. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy w Szpitalu oraz na Uczelniach Wyższych, posiadam wyjątkową zdolność dostosowania planów żywieniowych do różnych jednostek chorobowych o podłożu autoimmunologicznym. Posiada umiejętność łączenia wyników badań diagnostycznych z wiedzą żywieniową co pozwala pomóc pacjentom w identyfikacji niedoborów składników odżywczych, które mogą wpływać na ich ogólne samopoczucie i zdrowie.

Dodatkowo jej praca to także pasja w odkrywaniu zagadnień z emocjonalnego żywienia. Pomaga ludziom, którzy borykają się z różnymi problemami żywieniowymi, w tym z zaburzeniami odżywiania, głodem emocjonalnym czy uzależnieniem od jedzenia. Pomaga pacjentom uwolnić się od złego samopoczucia, zrozumieć swoją sytuację i odnaleźć swój kierunek.

Wybrane artykuły:

Ukryty cukier: aż 70 proc. jedzenia w supermarketach zawiera dodany cukier

Aneta Strelau

Biogram

Aneta Strelau, doktorantka Collegium Medicum, to doświadczona dietetyczka specjalizująca się w Dietetyce Klinicznej i Terapii Otyłości, cechująca się bogatą wiedzą i zaangażowaniem. Posiadając certyfikat europejskiego specjalisty leczenia otyłości (cert. SCOPE) oraz aktywne członkostwo w Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/EFAD, Aneta jest cenionym ekspertem w dziedzinie żywienia.

Jako właścicielka uznanej Poradni Dietetyki Klinicznej ,,Strelmedica”, Aneta jest autorką wielu cenionych publikacji, w tym ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzycą (cz. I i II)”, ,,Dieta dla Dziecka”, czy ”Żywienie osób starszych w praktyce”. Jej praca obejmuje nie tylko profesjonalną opiekę nad pacjentami, ale także szeroką działalność edukacyjną i doradczą.

Aneta aktywnie uczestniczy jako prelegent w licznych kongresach dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych, zdobywając wiedzę i dzieląc się swoją ekspertyzą. Zaangażowanie w projekty edukacyjne, takie jak żywienie dzieci z porażeniem mózgowym oraz kampanie promujące zdrowe nawyki żywieniowe dla kobiet, stanowi wyraz jej troski o społeczność i rozwój świadomości zdrowotnej. Jednocześnie Aneta ciągle poszerza swoje kompetencje, aby dostarczać pacjentom najbardziej aktualne i efektywne rozwiązania dietetyczne.

Wybrane artykuły:

Dieta dla niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Piknikowe przysmaki: sztuka zdrowego odpoczynku na świeżym powietrzu

Burak: rewelacyjne źródło zdrowia od korzeni do podium

Dr Adam Tyszkiewicz

Biogram

Historyk sztuki, historyk medycyny, varsavianista. W latach 2018-2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Współautor książki „Od dżumy po COVID-19: choroby, epidemie i pandemie w medycynie i humanistyce”. Na łamach „Długo i szczęśliwe” pisze teksty w ramach cyklu „Medycyna jest kobietą”.

Wybrane artykuły:

Jak powstała szczepionka na polio? Słynny Polak pozyskał wirusa z mózgu szczura

Pierwsze lekarki straszono, że nie znajdą męża, a egzaminy zdawały poza murami uczelni

Kobiety kontra polio: historia zmagań z chorobą Heinego-Medina