W pięciu z siedmiu próbek pochodzących od padłych wron, znalezionych w Warszawie, stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa Gorączki Zachodniego Nilu. Badania przeprowadzono po tym, jak od połowy lipca na terenie miasta odnotowywano zwiększoną śmiertelność dzikich ptaków dzikich, głównie z rodziny krukowatych.
Padłe ptaki, w przeważającej części wrony siwe, znajdywano w różnych dzielnicach miasta. We wtorek, 13 sierpnia 2024 r. potwierdzono, że w większości pobranych próbek obecny był materiał genetyczny wirusa Gorączki Zachodniego Nilu (WNV-West Nile virus).
Wirus Gorączki Zachodniego Nilu: czy przenosi się między ludźmi?
Jak informuje na swojej stronie Główny Inspektorat Sanitarny, Gorączka Zachodniego Nilu jest odzwierzęcą chorobą wirusową. Wirus nie przenosi się między ludźmi. Nie można zakazić się przez kaszel, kichanie, dotyk.
„W aktualnej sytuacji ryzyko objawowych zakażeń u ludzi na terenie naszego kraju należy uznać za niskie. Osobom zawodowo mającym kontakt z chorymi lub padłymi ptakami zaleca się stosowanie podczas kontaktu z potencjalnie zakażonym materiałem biologicznym rękawiczek jednorazowych, maseczek ochronnych na usta i nos oraz okularów ochronnych. Osoby postronne nie powinny dotykać padłych ptaków” – pisze GIS w komunikacie.
Gorączka Zachodniego Nilu: jak przebiega zakażenie?
U większości osób (80 proc.) zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Objawy występują tylko u ok. 20 proc. pacjentów. W tym u jednej na ok. 150 chorych z tej grupy choroba przebiega pod postacią neuroinfekcji z zajęciem centralnego układu nerwowego.
Typowy okres inkubacji wynosi 2–14 dni, średnio ok. 7 dni. Łagodna postać choroby charakteryzuje się:
- nagłym początkiem z gorączką,
- bólami głowy, pleców, mięśni,
- czasami nudnościami, wymiotami, bólami brzucha i biegunką.
U części pacjentów może wystąpić wysypka odropodobna lub grudkowa. Ostre objawy trwają 3–10 dni, ale dolegliwości bólowe i zmęczenie mogą utrzymywać się kilka tygodni. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jak się chronić przed zakażeniem?
Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom jest ochrona przed owadami, takimi jak komary, meszki oraz kleszcze. Pomogą moskitiery w oknach, ubrania osłaniające części ciała narażone na ukąszenia, szczególnie wieczorem. A także preparaty odstraszające komary (repelenty, elektrofumigatory, lampy owadobójcze i inne).
Źródło: GIS
Więcej na ten temat: Egzotyczny wirus Zachodniego Nilu