Przeszczep pęcherza moczowego – historyczna operacja w USA

Chirurdzy w USA przeprowadzili na początku maja 2025 z powodzeniem pierwszą operację przeszczepienia pęcherza moczowego u człowieka. Zabieg, który wykonano w Ronald Reagan UCLA Medical Center w Kalifornii, stanowi kolejny historyczny moment w medycynie transplantacyjnej. Przeszczepienia pęcherza moczowego są same w sobie już niewiarygodnie trudną procedurą, dodatkowo utrudnioną przez skomplikowaną strukturę naczyniową obszaru miednicy. To dlatego lekarze i pacjenci musieli tak długo czekać na taki przełom.

Współpraca ośrodków medycznych i znaczenie zabiegu

Pokonanie tego kamienia milowego jest wynikiem współpracy chirurgów z UCLA Health i Keck Medicine z USC. Może wpłynąć na sposób, w jaki leczeni są starannie wybrani pacjenci z wysoce „terminalnymi”, nie funkcjonującymi już, pęcherzami moczowymi. Transplantacje są procedurami ratującymi życie, bądź poprawiającymi jego jakość w wielu schorzeniach dotyczących głównych narządów. Teraz pęcherz moczowy został dodany do tej listy.

Obejrzyj też: Czy rak to wyrok?

Pierwszy pacjent – profil i wyzwania medyczne

Pierwszym biorcą przeszczepu pęcherza moczowego u człowieka jest mężczyzna. Stracił on większość pęcherza a także obie nerki podczas resekcji z powodu choroby nowotworowej. Przez siedem lat był on dializowany i z tego powodu stał się idealnym kandydatem do tego rodzaju zabiegu. Jednym z głównych zagrożeń związanych z przeszczepieniem narządu jest potencjalne jego odrzucenie przez organizm biorcy, co oznacza, że niezbędna jest długotrwała immunosupresja, wraz z licznymi niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Przeszczep pęcherza i nerki – przebieg operacji

W związku z tym pacjenci, którzy już przyjmują leki lub pilnie ich potrzebują najlepiej nadają się do transplantacji. Oprócz otrzymania nowego pęcherza, pacjent przeszedł zabieg przeszczepienia nerki, a oba narządy połączono w nadziei, że będą ze sobą współpracować. W sumie operacja trwała około ośmiu godzin.

Przygotowania i efekty pooperacyjne

Dojście do tego pionierskiego osiągnięcia trwało ponad cztery lata, w czasie których zespoły ściśle współpracowały ze sobą, by udoskonalić nową technikę chirurgiczną w celu połączenia nerki i pęcherza, zaprojektowania badania klinicznego i zabezpieczenia niezbędnych zgód bioetycznych. Po operacji nie było potrzeby dializy, bowiem nerka natychmiast wyprodukowała dużą objętość moczu. Parametry nefrologiczne pacjenta natychmiast się poprawiły, zaś mocz prawidłowo był odprowadzany do nowego pęcherza.

Przeszczep pęcherza moczowego – nadzieje i niewiadome na przyszłość

Wydaje się też, iż korzystne wyniki utrzymują się przez kolejne tygodnie pomimo złożoności przypadku. Oczywiście, nadal nie wiadomo, jak przeszczepiony pęcherz będzie funkcjonował w dłuższej perspektywie i jak silne leczenie immunosupresyjne ostatecznie będzie potrzebne, ale chirurdzy są optymistycznie nastawieni, że operacja ta może być początkiem czegoś wyjątkowego i niezmiernie potrzebnego milionom ludzi na całym świecie żyjących z chorobami pęcherza czy jego dysfunkcjami. Pomimo tych niewiadomych, ostatecznym celem jest zrozumienie, czy przeszczepienia pęcherza moczowego mogą pomóc pacjentom z poważnie upośledzonymi funkcjami pęcherza prowadzić zdrowsze życie.

Tomasz Dzieciątkowski

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl