Komórki skóry wysyłają impulsy elektryczne po urazie

Komórki skóry potrafią komunikować się za pomocą impulsów elektrycznych? Najnowsze badania pokazują, że komórki skóry mogą wysyłać powolne impulsy elektryczne po uszkodzeniu. To przełomowe odkrycie zmienia nasze rozumienie procesu gojenia ran. Do tej pory uważano, że tylko komórki nerwowe komunikują się za pomocą sygnałów elektrycznych. Teraz okazuje się, że także komórki nabłonka, w tym komórki skóry, emitują wyraźne impulsy w odpowiedzi na uraz.

Powolne, ale skuteczne sygnały

Chociaż impulsy elektryczne generowane przez komórki skóry są znacznie wolniejsze niż te w neuronach, mogą przemieszczać się na odległość aż 500 mikrometrów – co odpowiada około 40 komórkom. To wystarcza, by ostrzec sąsiednie komórki o uszkodzeniu i przygotować je do udziału w procesie naprawy.

Impulsy te trwają od jednej do dwóch sekund, a zranione komórki mogą wysyłać je nawet przez pięć godzin. Dzięki temu sąsiednie komórki zostają pobudzone do działania – usuwania uszkodzonych komórek oraz rozpoczynania procesu replikacji.

Komórki skóry a pole elektryczne – znane, ale niedoceniane zjawisko

Od ponad 150 lat wiadomo, że rany wpływają na pole elektryczne w obrębie skóry. Jednak dopiero teraz udało się zarejestrować wyraźne impulsy przypominające te, które wysyłają neurony. Badacze z Uniwersytetu Massachusetts Amherst użyli nowoczesnych chipów z elektrodami, aby zaobserwować to zjawisko w komórkach skóry oraz komórkach nerkowych.

Rola jonów wapnia i nowa perspektywa badań nad gojeniem ran

Za powstawanie impulsów elektrycznych odpowiada częściowo przepływ jonów wapnia. Chociaż napięcie tych sygnałów jest porównywalne do impulsów nerwowych, to ich prędkość działania jest znacznie mniejsza. Naukowcy sugerują, że taka forma komunikacji jest dostosowana do funkcji komórek nabłonkowych, które nie reagują w ułamkach sekundy, lecz działają w perspektywie dni lub tygodni – jak ma to miejsce przy gojeniu ran.

Co dalej? Komórki skóry w trójwymiarze

Dotychczasowe badania prowadzono na dwuwymiarowych warstwach komórek o grubości jednej komórki. Kolejnym krokiem będzie zbadanie, jak komórki skóry komunikują się w trójwymiarowych strukturach oraz w kontakcie z innymi typami komórek. To może otworzyć drzwi do nowych metod leczenia ran oraz lepszego zrozumienia regeneracji tkanek.

Podsumowanie

Odkrycie impulsów elektrycznych w komórkach skóry zmienia podejście do badań nad gojeniem się ran. Pokazuje również, że sygnały elektryczne mogą odgrywać kluczową rolę, wcześniej niedocenianą w porównaniu do sygnałów chemicznych czy mechanicznych. Przyszłe badania mogą doprowadzić do przełomowych terapii opartych na stymulacji elektrycznej, wspomagającej naturalne procesy naprawcze skóry.

Magdalena Starczak

Polecamy także: Koordynacja w POZ: co oznacza dla pacjenta?
Źródło: https://www.sciencenews.org/article/skin-cells-electrical-pulses-injury

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl