Czy gardenia może wspomagać regenerację nerwów?

Naukowcy odkryli, że naturalny związek chemiczny występujący w gardeniach może pomóc w regeneracji uszkodzonych nerwów. Substancja o nazwie genipina pobudza wzrost neuronów zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w modelach mysich. Odkrycie to może otworzyć nowe możliwości leczenia chorób neurologicznych, w tym rzadkiej genetycznej choroby – rodzinnej dysautonomii. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Science Translational Medicine. Co kryje w sobie gardenia?

Gardenia – tradycyjna roślina o nowoczesnym zastosowaniu

Gardenie, liczące około 140 gatunków drzew i krzewów, są popularnymi roślinami ozdobnymi. Naturalnie występują w Azji, Afryce i na wyspach Pacyfiku. Od wieków stosowane są w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia różnych dolegliwości. Najnowsze badania dowodzą, że ich właściwości mogą być jeszcze bardziej wartościowe, zwłaszcza w kontekście regeneracji układu nerwowego.

Nadzieja dla pacjentów z chorobami neurologicznymi

Rodzinna dysautonomia to rzadka choroba genetyczna spowodowana mutacją w genie ELP1. Wpływa ona na rozwój obwodowego układu nerwowego, powodując poważne zaburzenia neurologiczne i sercowo-naczyniowe. Pacjenci z tą chorobą mają trudności z oddychaniem, regulacją ciśnienia krwi, temperatury ciała oraz odczuwaniem bólu.

Dr Kenyi Saito-Diaz, badacz medycyny regeneracyjnej z Uniwersytetu Georgii, zauważa, że duża część populacji na świecie cierpi na uszkodzenia nerwów obwodowych lub ich degenerację. Poszukiwanie skutecznych terapii regeneracyjnych jest więc kluczowym wyzwaniem współczesnej medycyny.

Skuteczność potwierdzona w badaniach

Zespół naukowców pod kierownictwem Saito-Diaza odkrył właściwości genipiny podczas poszukiwania substancji chroniących neurony czuciowe przed degeneracją. Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że genipina nie tylko przywraca prawidłowy wzrost neuronów pobranych od pacjentów z rodzinną dysautonomią, ale także zapobiega ich przedwczesnej degeneracji. Co więcej, substancja ta wspomaga regenerację przeciętych aksonów, prowadząc do powstawania zdrowych neuronów czuciowych i korowych.

W testach przeprowadzonych na dwóch różnych modelach mysich choroby, terapia genipiną znacząco poprawiła wzrost nerwów obwodowych. Odkrycie to może stanowić przełom w opracowywaniu nowych metod leczenia uszkodzeń nerwów i chorób neurodegeneracyjnych.

Przyszłość terapii regeneracyjnych

Choć badania są jeszcze na wczesnym etapie, naukowcy mają nadzieję, że genipina znajdzie zastosowanie w medycynie klinicznej. Konieczne są dalsze eksperymenty, aby określić jej skuteczność i bezpieczeństwo u ludzi. Jeśli wyniki okażą się obiecujące, substancja ta może stać się podstawą nowych terapii neurologicznych, oferując nadzieję milionom pacjentów na całym świecie.

Magdalena Starczak

Źródło: https://www.labroots.com/trending/cell-and-molecular-biology/28416/gardenia-compound-boost-nerve-regeneration

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl