Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Czy sport przedłuża życie? Ile kroków dziennie powinniśmy robić, by cieszyć się długim życiem? w dobrym zdrowiu?
Czy sport przedłuża życie? Oto, co da ci codzienna dawka ruchu
Ludzkie zdrowie to prawdziwa układanka, a jednym z jej bardzo ważnych elementów jest sport. Regularna aktywność fizyczna pomoże nam lepiej spać, szybciej schudnąć i zadbać o zdrowy kręgosłup. Czy sport przedłuża życie? Jak się okazuje, czynnik ten ma jak najbardziej znaczenie dla długości, ale też jakości naszego życia. Wiele będzie zależało od tego jaką dyscyplinę wybierzemy. Jak bowiem potwierdzają badania, są takie dziedziny sportu, które wydłużają nam życie aż o dekadę. Okazuje się, że najbardziej „wartościową” pod tym względem dyscypliną jest tenis. Co takiego daje nam regularny ruch?
-Tenis to akurat sport mocno kontuzyjny, ale na pewno stymulujący duży wysiłek fizyczny. Natomiast sama aktywność fizyczna jest absolutnie nieodzowna dla zdrowia. Sport to prawdziwa cudowna „tabletka”, której częste zażywanie jak najbardziej może wydłużyć nam życie. Co ważne, chodzi o to, by wysiłek fizyczny nie tylko był intensywny, ale też regularny. Niestety, z tym w Polsce mamy kłopot. Zaledwie 8 do 9 proc. Polaków podejmuje codzienny wysiłek fizyczny. Takie są najnowsze dane z krajów OECD. Czy regularność weekendowa jest wystarczająca? Trudno jasno powiedzieć. Na pewno w jakimś stopniu może wydłużyć nam życie – mówi prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
Co zatem konkretnie daje nam sport?
-Na pewno obniża nam ciśnienie krwi. Powoduje, że nasz śródbłonek naczyniowy lepiej pracuje. Regularna aktywność obniża nam ryzyko rozwoju stanu zapalnego w organizmie, a to ważny rezydualny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego. Sport obniża nam też poziom stresu oksydacyjnego, powoduje, że sztywność naczyń jest mniejsza. Sport wprawdzie nie obniży nam bezpośrednio cholesterolu LDL, ale zdoła to zrobić pośrednio w połączeniu z odpowiednią dietą – wylicza prof. Maciej Banach.
Warto też pamiętać, że sport jest ważny dla naszego mózgu. Jego regularne uprawianie poprawia nam nastrój i funkcjonowanie mózgu, a przez to obniża ryzyko zaburzeń poznawczych.
Ile kroków dziennie wystarczy, być zdrowym?
Dane potwierdzają, że aż 45 proc. Europejczyków w ogóle nie podejmuje żadnego wysiłku fizycznego. Obok Portugalii i Grecji to właśnie w Polsce ruszamy się najmniej. 35 proc. Polaków nie ćwiczy w ogóle. Dla porównania ponad 71 proc. obywateli Finlandii uprawia sport regularnie. Jak skłonić Polaków do aktywności? Czasami najbardziej wartościowe są proste rozwiązania, takie jak na przykład zwiększenie liczby pokonywanych dziennie kroków. Tylko o ile? Często mówi się, że 10 tysięcy kroków wystarczy, by być zdrowym.
-Każdy sport jest z punktu widzenia zdrowia korzystny. Jedynie może sport siłowy nie jest najbardziej korzystny dla zdrowia z uwagi na między innymi na duże obciążenie dla kręgosłupa. Poza tym w niewielkim stopniu dochodzi tam do redukcji tkanki tłuszczowej, bardziej dochodzi do jej rekompozycji. Przede wszystkim aktywność fizyczna to musi być sport, który lubisz. Jeśli nie będziesz lubił, to nie będziesz też zmotywowany do ćwiczeń. Badania wykazały, że już od czterech tysięcy kroków dziennie widać korzyść jeśli chodzi o ryzyko zgonu bez względu na przyczynę oraz zgonów sercowo-naczyniowych. Każde zwiększenie liczby kroków od 500 do tysiąca obniża to ryzyko – wyjaśnia prof. Maciej Banach.
W badaniu zaobserwowany najwyższy wskaźnik spadku śmiertelności dla osób powyżej 60 roku życia, które robiły pomiędzy 6 a 10 tysięcy kroków dziennie, a poniżej 60 r.ż. pomiędzy 7 a 13. Od 16 tysięcy kroków dziennie nie obserwuje się już przyrostu korzyści zdrowotnych.
-Stworzyliśmy program „Senior w dobrej formie”. W jego ramach prowadzimy treningi online, które odbywają się codziennie o 8.30. Przyznaję, że początkowo sam miałem wątpliwości, czy osoby starsze będą się chętnie logowały i ćwiczyły z nami. Spotkało mnie ogromne pozytywne zaskoczenie i radość. Codziennie w naszych treningach uczestniczy nawet sześć tysięcy osób z całej Polski. W tamtym roku całościowo ćwiczyło z nami ponad 120 tysięcy osób – mówi Tomasz Półgrabski, prezes Fundacji Multisport.
Jak widać ludzie zakochują się w sporcie. Czy coś wspólnego z tym mają wydzielające się podczas aktywności endorfiny?
-Sport to nie tylko świetna metoda prewencji, ale też znakomity sposób na walkę ze stresem. To zdecydowanie lepsza metoda niż objadanie się słodyczami – podkreśla prof. Maciej Banach.
Dajmy więc bieganiu szansę, nawet jeśli mielibyśmy zacząć od spaceru szybszym tempem.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Zobacz także: Opieka koordynowana w POZ. Nowe możliwości leczenia kardiologicznego