Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, charakteryzująca się zapaleniem i zwężeniem dróg oddechowych. W przypadku astmy, drogi oddechowe stają się nadmiernie wrażliwe na różne bodźce, takie jak alergeny, zanieczyszczenia powietrza, infekcje wirusowe czy wysiłek fizyczny.
Objawy astmy mogą obejmować kaszel, duszność, świszczący oddech oraz uczucie ściskania w klatce piersiowej. Ataki astmy mogą być spowodowane przez różne czynniki. Nasilenie choroby może być zmienne, od łagodnych do bardzo ciężkich, wymagających natychmiastowej interwencji medycznej. Astma jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji dzieci i dorosłych oraz może znacząco ograniczać codzienne funkcjonowanie pacjentów.
Astma – brytyjscy naukowcy odkrywają nową przyczynę uszkodzeń podczas ataków
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że odkryli nową przyczynę uszkodzeń, jakie powoduje astma. Ich badania pokazują, że podczas ataku komórki wyściełające drogi oddechowe zostają „zmiażdżone”.
Badacze z Kings College London sugerują, że leki zapobiegające temu zjawisku, a nie tylko łagodzące jego skutki, mogą przerwać cykl, informuje czasopismo Science. Drogi oddechowe osób z astmą są wrażliwe na bodźce takie jak pyłki, zwierzęta domowe i wysiłek fizyczny. Stają się one zapalne lub spuchnięte, co powoduje objawy, takie jak kaszel, świsty i duszność.
Czytaj także: Wiosenne alergie: wcześniejsze i intensywniejsze każdego roku
Rewolucja w walce z astmą
Istniejące leki lub inhalatory, mogą zmniejszyć procesy zapalne i pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych. Ale powtarzające się ataki mogą powodować trwałe bliznowacenie i zwężenie dróg oddechowych.
W czasie ataku, mięśnie gładkie otaczające drogi oddechowe zaczynają się ściskać i kurczyć, co nazywa się skurczem oskrzeli lub obturacją.
Zespół Kings College London dokładnie zbadał ten proces, wykorzystując w tym celu myszy i ludzkie próbki tkanki płucnej. Główna badaczka, prof. Jody Rosenblatt, powiedziała, że skurcz oskrzeli uszkadza wyściełającą drogi oddechowe warstwę, co prowadzi do długotrwałego zapalenia, gojenia się ran i zakażeń, które powodują kolejne ataki.
Do tej pory, uszkodzenie tej warstwy było pomijane, powiedziała BBC News.
„Ta wyściółka nabłonkowa jest pierwszą linią obrony organizmu przed infekcjami, a mimo to jest uszkadzana podczas ataków astmy,” powiedziała prof. Rosenblatt.
Rewolucyjne leczenie astmy
Jedną z możliwych terapii zapobiegawczych, które badacze badają, to substancja o nazwie gadolin, który wydaje się pomagać – przynajmniej u myszy. Potrzebne jest jednak dużo więcej analiz, aby sprawdzić, czy może być on wystarczająco bezpieczny i skuteczny, aby wypróbować go u ludzi. A to potrwa lata.
Dyrektor ds. Badań i Innowacji Astmy i Płuc UK, dr Samantha Walker, powiedziała: „To odkrycie otwiera ważne, nowe drzwi do eksploracji możliwych nowych opcji leczenia, desperacko potrzebnych dla osób z astmą.”
Podkreśla, że niezbędne jest, aby osoby z astmą nadal stosowały prawidłowo przepisane leki . Dzięki nim chorzy są w stanie normalnie funkcjonować, bez dokuczliwych objawów.
„Wiem, że jest wiele osób, dla których istniejące leki na astmę nie działają tak dobrze, więc istotne jest, abyśmy nadal finansowali badania w celu znalezienia nowych leków. Takich, które lepiej poradzą sobie z przyczynami astmy.”
Astma w Polsce
W Polsce ponad 2 miliony osób zmaga się z astmą, co czyni ją jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego. Ta liczba stale rośnie, co sprawia, że poszukiwanie skutecznych terapii staje się coraz bardziej pilne. Odkrycie potencjału, jaki być może kryje pierwiastek gadolin, otwiera nowe możliwości.
Magdalena Starczak
Źródło: https://www.bbc.com/news/health-68731197